تازه‌های ادبی خاورمیانه
On ۲۹/۰۸/۱۳۹۵ | 0 اظهار نظرها 

تازه‌های ادبی خاورمیانه

:ترکیه
«صورت پنهان» نام کتاب تازه‌ای است که انتشاراتYKY در ترکیه از اورهان پاموک منتشر کرده است. این کتاب متن فیلم‌نامۀ فیلم «صورت پنهان» ــ یکی از به‌یاد‌ماندنی‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ترکیه، به‌کارگردانی عمر کاوور ــ است. این فیلم براساس رمان «کتاب سیاه» پاموک ساخته شده است. کتاب ضمایمی دارد، از جمله عکس‌هایی از فیلم و مقدمه‌ای از پاموک که در آن در مورد این فیلم‌نامه سخن گفته است. هویت، یادآوری و عشق موضوعات اصلی این فیلم هستند.

:سوریه
انتشارات التنویر در بیروت کتاب «متروی حلب» را از مها حسن، نویسندۀ سوری مقیم فرانسه، منتشر کرده است. در این رمان، نویسنده میان پاریس و حلب در رفت‌وآمد است. ساره، قهرمان رمان، خودش را در معرض تغییرات بزرگی می‌بیند که زندگی‌اش را درمی‌نوردد، آن‌هم نه به‌دلیل جنگ در حلب، بلکه به‌دلیل تأثیر جنگ‌های خانوادگی پنهانی که باید خودش بهای آن‌ها را بدهد. حسن، که متولد حلب است، تلاش می‌کند در کتابش دیدگاه‌های مختلف سوری‌ها را پس از گذشت پنج سال از جنگ سوریه بیان کند.

:مصر
مجموعه‌داستان «تاجر ابرها» جدیدترین اثر نویسندۀ مصری، حمدان عطیه، در قاهره منتشر شد. مضمون اصلی این مجموعه‌داستان سفر در رؤیاها و در میان دیدگاهی متفاوت با واقعیت است. ماجراهای داستان‌های این مجموعه گاهی در سرداب‌های روستا می‌گذرند و گاهی در عمق شهر، و این‌که زبان‌ داستان‌ها شفاف است. در بیشتر داستان ها ترسی وجود دارد، ترس از پایان زندگی بدون آن‌که رؤیاها محقق شوند.

:تونس
رمان «ارتش آب» اثر جمال العرضاوی منتشر شد. این رمان به اضمحلال ارزش‌ها در اتحاد جماهیر شوروی سابق در مرحلۀ پیش از فروپاشی‌اش می‌پردازد. در این کتاب، که در انتشارات مسکیلیانی در تونس منتشر شده است، جنبه‌هایی از نزاع اقلیت و اکثریت و بازی سلطه و به حاشیه راندن به تصویر کشیده شده است. العرضاوی در این کتاب پیشنهاد می‌کند تاریخ بخوانیم و از آن درس بگیریم.

جواب دادن