معرفی کتاب های روز دنیا
On ۲۹/۰۸/۱۳۹۵ | 0 اظهار نظرها 

معرفی کتاب های روز دنیا

ترجمه: فاطمه اسفندیاری
“Moonglow”

“درخشش ماه” تازه ترین اثر آقای مایکل چابون است. مایکل چابون نویسنده ای ۵۵ساله, آمریکایی, برنده ی جایزه های ادبی ۲۰۰۱پولیتزر, ۲۰۰۸ویکتور هوگو, و جایزه ی کتاب کالیفرنیا است. او خالق آثاری وهم انگیز, پیچیده و مملو از استعاره و ایهام است.
راوی داستان “درخشش ماه”, نویسنده ای به نام مایک است. داستان با قصه های پدربزرگ رو به موت, پیش می رود. توصیف های پراکنده ی او از زمان سربازی اش در جنگ جهانی دوم و علاقه اش به راکت و سفر به فضا با تجربیات واقعی مادربزرگ در فرانسه ی اشغالی گره می خورد. آقای چابون این قصه ها را مانند بافتنی بهم می بافد و نقشی زیبا همچون فرشی گرانبها می زند.
این رمان نیاز به ویراستاری جدی دارد؛اما گویی خطوط نخ نمای داستان, طرح عمدی روایتگری است به منظور نشان دادن زندگی آشفته و حافظه پریشان و انسان سرگردان.
شخصیت های زیادی در زندگی راوی هستند اما پدربزرگ مانند توپ بولینگ به هر چیزی که سر راهش قرار میگیرد برخورد می کند, حتی به رویاهایش.
زندگی رمانتیک او با زنی است که همسرش می شود. هردو زندگی خوبی دارند اما بعد از جنگ, مدام شاهد وحشت اروپای جنگ زده اند. پدربزرگ از یک نوع اختلال شدید روحی رنج می برد و مادربزرگ نیز دچار حمله های عصبی به خاطر اتفاقات جنگ و حس گناه و شرم اش می شود. پدربزرگ قبل مرگ همسرش به او قول می دهد که روزی او را به ماه می برد تا “پناهگاهی روی ماه پیدا کند”. پس از مرگ زن, او را با لباس آبی فضانوردی تصور میکرد که در حال چیدن گل در باغچه اش است در حالیکه جهان قسمت تاریکش را پنهان کرده و آرامش و صلح در فضا حاکم شده است.
“درخشش ماه”, داستان نجات یافتگان زخم خورده ی جنگ است که میراثی از بردباری و استقامت برای نوادگانشان گذاشتند و قدرت جادویی داستان سرایی که تسکین و تعالی را برای نویسنده به ارمغان می آورد.

نیویورک تایمز نیوز, ۱۴نوامبر ۲۰۱۶

جواب دادن