معرفی کتاب
On ۲۷/۱۰/۱۳۹۵ | 1 اظهار نظرها 

معرفی کتاب

رمان «یادت نرود که …» داستان مردى میانسال به نام کیوان کامیاب را روایت می‌کند که پس از سال‌ها دوری، از پاریس به ایران باز مى‌گردد تا خاطرات گذشته‌ی خود را مرور کند. زنى به نام فروغ شکیبا که کیوان سال‌ها عاشقانه دوستش داشته، بخش مهمى از این خاطرات به شمار می‌آید.

⚁ داستان از زبان راوی دانای کل روایت می‌شود و علاوه بر زندگی کیوان، به زندگی دیگر انسان‌های تاثیرگذار در زندگی او نیز اشاره می‌کند و روابط آن‌ها را شرح می‌دهد.

⚂ شخصیت‌های داستان، در سن میانسالگی قرار دارند. نویسنده درباره‌ی این انتخاب گفته: «به برهه‌ی سنی میانسالى علاقه‌ی زیادی دارم. گذشته‌ى غنى انسان‌ها در این رده سنى مى‌تواند آغازگر یک درام باشد و آن درام را به خوبى پیش برد. گذشته، نوستالژى و خاطرات در این داستان اهمیت زیادی دارد و از این که این رده سنى را برای شخصیتهاى داستانم انتخاب کرده‌ام، راضى‌ام.

⚃ در بخش آغازین کتاب، با این جمله‌ها وارد جهان داستان می‌شویم: «چمدان را از زیر دستگاه رد کرد. مرد باربر کمکش کرد دوباره بگذاردش روی چرخ‌دستی. توی جیبش دنبال پول ایرانی گشت. یک هزارتومانی ته جیب پالتو پیدا شد. گذاشتش کف دست باربر. مرد ناراضی نگاهش کرد؛ فقط همین؟! شرمنده شد. تا خواست توضیح بدهد پول ایرانی ندارد، مرد سر تکان داد و رفت. قلبش تندتند می‌زد. پانزده سال پیش، از فرودگاه مهرآباد رفته بود پاریس. فرودگاه جدید برایش آشنا نبود. وقتی می‌رفت، همه چیز فرق داشت. دکتر فرامرزی گفته بود می‌آید دنبالش. دوروبرش را نگاه کرد. با آن که فرامرزی کاملا تغییر کرده بود و جاافتاده شده بود، راحت او را پشت شیشه‌ها پیدا کرد.

⚄ یاسمن خلیلی‌فرد،متولد ۱۳۶۹، ازدانش ‌آموختگان رشته سینماست. او منتقد روزنامه‌ی بانی فیلم، نشریات سروش هفتگی و دوهفته‌نامه‌ی نیم رخ است. علاوه بر رمان «یادت نرود که…»، کتاب «نقش جنگ بر سینمای غیرجنگی ایران» از آثار اوست.

اظهار نظرها 1
احمد حسینی Posted ۲۹/۰۷/۱۳۹۶ at۱۸:۰۳   پاسخ

خوب بود

جواب دادن