نامه‌نگاری در دفاع از نویسنده اخراجی
On ۰۹/۰۹/۱۳۹۵ | 0 اظهار نظرها 

نامه‌نگاری در دفاع از نویسنده اخراجی

جنجال شدید در جامعه ادبی کانادا به دنبال اخراج یک استاد آموزش نویسندگی خلاق، موجب انتشار نامه‌ای سرگشاده باامضای چهره‌های برجسته ادبی چون مارگارت آتوود و یان مارتل شد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، اخراج یک استاد آموزش نویسندگی خلاق از دانشگاه بریتیش کلمبیا موجب انتشار نامه سرگشاده‌ای شد که بیش از ۸۰ چهره ادبی و از جمله مارگارت آتوود پای آن را امضا کردند و خواستار تحقیقات جدی برای رسیدگی به این مساله شدند.
استیون گالووی نویسنده رمان «ویلونسل نواز سارایوو» رییس برنامه نویسندگی خلاق دانشگاه بریتیش کلمبیا تا نوامبر ۲۰۱۵ بود که از سوی دانشگاه زودتر از موعد و به دلیل آنچه «اتهامات جدی» نامیده شد از این پست برکنار شد. او سپس در ماه ژوئن از این دانشگاه اخراج شد و علت این کار از سوی دانشگاه «سوء‌رفتارهایی منجر به مشکلات جبران‌ناپذیر از نظر اعتماد» اعلام شد.
این دانشگاه هرگز روشن نکرد که این اتهامات چه بودند و اعلام کرد به دلیل این که ممکن است او نخواهد جزییات این مساله روشن شود در این باره چیزی را اعلام نمی‌کند. گالووی هم تصمیم گرفته در این باره صحبتی نکند در حالی که اتحادیه نویسندگان به اخراج وی اعتراض دارد و روند بررسی این کار تا مارس کامل نخواهد شد.
در هر صورت در حالی که تصمیم اخراج گالووی هنوز عمومی نشده بود، دانشگاه بریتیش کلمبیا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده همه اتهامات جدی که قبلا مطرح شده بود اصلا اثبات شده نیستند.
اکنون در شرایطی که دانشگاه هم در مورد ادامه این روال سکوت اختیار کرده این مساله به رسانه‌های کانادا کشیده و روشن شده همه این موارد از ادعای دانشجویی نشات گرفته که سابقه خلافکاری‌های متعدد داشته است.
اکنون در نامه‌ای سرگشاده که متن آن را جوزف بویدن نویسنده نوشته و منتشر کرده، دانشگاه کلمبیا برای نام بردن از گالووی در تعلیق اولیه، مورد انتقاد واقع و رفتار آن غیرمنصفانه خوانده شده است.
بیش از ۸۰ نویسنده از جمله مارگارت آتوود نویسنده مشهور کانادایی، یان مارتل نویسنده «زندگی پای» و مایکل اونداتیه و مادلین تین از جمله چهره‌های برجسته جهانی هستند که این نامه را امضا کرده‌اند.

جواب دادن