۲۱ آبان ماه سالروز تولد نیما یوشیج
On ۲۱/۰۸/۱۳۹۵ | 0 اظهار نظرها 

۲۱ آبان ماه سالروز تولد نیما یوشیج

علی اسفندیاری مشهور به نیما یوشیج (زادهٔ ۲۱ آبان ۱۲۷۴ در دهکدهٔ یوش، بخش بلده از توابع شهرستان نور استان مازندران – درگذشتهٔ ۱۳ دی ۱۳۳۸در شمیران، تهران) شاعر معاصر ایرانی و ملقب به پدر شعر نوی فارسی است. وی بنیانگذار شعر نو فارسی است.
نیما یوشیج با مجموعه تأثیرگذار افسانه، که مانیفست شعر نو فارسی بود، در فضای راکد شعر ایران انقلابی به پا کرد. نیما آگاهانه تمام بنیادها و ساختارهای شعر کهن فارسی را به چالش کشید. شعر نو عنوانی بود که خودِ نیما بر هنر خویش نهاده‌بود.
تمام جریان‌های اصلی شعر معاصر فارسی وامدار این انقلاب و تحولی هستند که نیما نوآور آن بود. بسیاری از شاعران و منتقدان معاصر، اشعار نیما را نمادین می‌دانند و او را هم‌پایهٔ شاعران سمبولیست به نام جهان می‌دانند.نیما همچنین اشعاری به زبان مازندرانی دارد که با نام «روجا» چاپ شده‌است.

یادمان زادروز نیما یوشیج را در کاشان برگزار می‌کند.
این نشست با حضور ناصر سرافرازی مدرس ادبیات معاصر و محمد راستگو مولوی‌پژوه و مدرس ادبیات و عرفان، عصر جمعه ۲۱ آبان‌ماه ساعت ۱۷:۳۰ در خانه تاریخی کاج کاشان برگزار می‌شود.
خانه کاج در خیابان فاضل نراقی کوچه رو‌به‌روی مسجد آقا بزرگ کاشان قرار دارد.
علی اسفندیاری مشهور به «نیما یوشیج» زادهٔ ۲۱ آبان ۱۲۷۴ در دهکدهٔ یوش، بخش بلده از توابع شهرستان نور استان مازندران درگذشتهٔ ۱۳ دی ۱۳۳۸ در شمیران تهران، شاعر معاصر ایرانی و بنیانگذار شعر نو فارسی است.
این دومین‌بار است که در کاشان با یاد «نیما یوشیج» یادمان برگزار می‌شود. نخستین‌بار حدود دو دهه پیش کانون اندیشه جوان سپهری در کاشان یادمانی را با یاد این شاعر ــ که یک دگرگونی بنیادین در شعر فارسی ایجاد کرد ــ برگزار کرده بود.

جواب دادن